Blog Seyahat

Sömestr Tatilinde Türkiye’de Gidilecek Yerler

Çocuklu aileler için Ocak ayı demek kış tatili demek. Çocukların okullarının sömestr tatiline girmesi ile birlikte aileler kısa bir kış tatili için bu fırsatı değerlendiriyorlar. Bizde sizin için Sömestr Tatilinde Türkiye’de Gidilecek Yerler neresidir? Kış tatil rotaları nerelerdir? Bir liste oluşturalım dedik.

Kış tatili denince akla ilk gelen şey kayak turları oluyor. Kışın ortasında Türkiye’de denizli escort bir tatil planlıyorsanız bizce de kayak tatili çok güzel bir alternatif olabilir. Kayak turları için rotalarımızla başlayalım o zaman?

  • Bursa Uludağ
bursa-uludag
Kaynak: 6eylulturzim.com

Kışın kayak severlerin ilk aklına gelen yer tabi ki Bursa Uludağ oluyor. İstanbul’a yeni köprü ile iyiden yakınlaşan Uludağ’ın 7 pistinin olması ve kayak merkezinin büyüklüğü de en çok tercih sebeplerinden biri. Hatta ulaşımın kolaylığı nedeniyle artık Uludağ’a günübirlik turlar bulmak bile mümkün. Ancak bizce eğer tatil için Uludağ’ı tercih edecekseniz biraz kesenin ağzını açmanız gerekiyor hem süre olarak en az 3-4 günlük bir tatil planlamanız bu güzelliğin tadını çıkarmanız için daha iyi olacaktır hem de Uludağ’ın ücretler bakımından çok da uygun bir yer olduğu söylenemez. Ne kadar pahalı bir yer olsa da kaliteli tesisleri, hizmetleri ve o eşsiz kar manzarasıyla en az bir kere gidilip görülmesi gereken yerlerden biri.

  • Bolu Abant
bolu-abant
Kaynak: yolcuburada.com

Abant bizce Yaz, Kış, Bahar fark etmez dört mevsimin tadını farklı farklı alacağınız bir yer. Kışın tatil için eğer kartpostaldan çıkmış rüya gibi bir yerde geçirmek isterseniz Abant kesinlikle doğru tercih olacaktır. Abant dışında Yedigöller gibi çevresinde gezebileceğiniz bolca alternatif mevcut.  Otellerde konaklayarak tatil yapabileceğiniz gibi çocuklarınızla biraz maceraya atılalım derseniz Yedigöller çevresinde kamp yapmakta güzel bir seçenek olabilir. Eğer gidip kalmak istemiyorum gezip gelelim derseniz yine Uludağ’da olduğu gibi burada da günübirlik ziyaret mümkün.

  • Nevşehir Kapadokya
kapadokya-nevsehir
Kaynak: kapadokyadayim.com

Kapadokya, benzersiz kaya oluşumları, eşsiz manzarasıyla bizce ömrünüzde en az bir kere gitmeniz gereken yerler listesinde ilk sıralarda yer alır. Kışın biraz karasal iklim nedeniyle çetin geçse de kar manzaraları için görülmeye değer. Çocuğunuzla Kapadokya’nın tüm güzelliklerini görebilir, hem kültür hem kar tatilini bir arada yaşayabilirsiniz.

  • Doğu Ekspresi İle Kars
dogu-ekspresi-kars
Kaynak: milliyet.com.tr

Doğu Ekspresi son dönemlerde çok popüler oldu. Bu nedenle bilet bulmak ne kadar zor olsa da turlarla gitmeyi düşünürseniz rahatça yer bulabilir çocuğunuzla farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Doğu Ekspresi ile bir gün gibi bir sürede Kars’a ulaşabilir, Ani harabeleri gibi tarihi yerlerini gezip, güzel yemeklerinden yiyebilirsiniz. Böylece çocuğunuz ve siz hem trenle seyahati deneyimlemiş hem de farklı rotalar görerek bir tatil geçirmiş olursunuz.

  • Bolu Kartalkaya
bolu-kartalkaya
Kaynak: karadenizgezi.net

Bolu Kartalkaya, çam ağaçları ve muhteşem manzarasıyla kısa süreli bir kar tatili için güzel bir tercih olabilir. Kayak merkezlerinin kaliteli olması ve bol çeşitli aktiviteleri ile çocuğunuzla keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

  • Kocaeli Kartepe
kartepe-kocaeli
Kaynak: gezimanya.com

Yine İstanbul’a yakın oluşu ile günübirlik tatil için çokça tercih edilen bir diğer yerde Kartepe. Uludağ’a oranla daha uygun fiyatlı ve İstanbul’a yakın oluşu tatil için Kartepe’yi seçmenizde etken olabilir. Oksijeni bol ve sakin bir tatil planlıyorsanız sizi Kartepe’ye doğru alalım.

  • Karabük Safranbolu
Safranbolu
Kaynak: karabuknethaber.com

Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Safranbolu 4 mevsim ziyaretçi alan bir müze kenttir. Kışın karla birlikte eşsiz bir güzelliğe bürünen bu kentte çocuğunuz ile birlikte kültür tatili planlayabilirsiniz. Safranbolu konaklarında kalabilir, tarihi çarşılarında gezebilir, Osmanlı aile yaşamını görebileceğiniz müze evlerini gezebilirsiniz.

  • Eskişehir
eskisehir
Kaynak: hurriyet.com.tr

Eskişehir kışın biraz sert geçtiği bir yer olsa da Porsuk çayının donması ile birlikte eşsiz bir manzaraya bürünüyor. Odun pazarı gibi tarihi yerlere sahip kentte öğrenci şehri olması Eskişehir’de uygun konaklama fırsatı bulabilir, keyifli bir sömestr tatili geçirebilirsiniz.

  • Sakarya Sapanca
sapanca
Kaynak: modumoda.com

Sapanca genelde kısa süreli tatiller için tercih edilen yerlerin başında gelir. Sapanca gölü gibi bir güzelliğe sahip olan kentte uygun konaklama seçeneklerinden yararlanabilir, sakin ve güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

  • Erzurum Palandöken
erzurum-palandoken
Kaynak: tatil.com

Bu sömestr için kayak tatili planlıyorsanız Erzurum Palandöken iyi bir alternatif olabilir. Havaalanına çok yakın konumda olan tesisleri ile ulaşım açısından sorun yaşamayacağınız bir tatil geçirebilirsiniz. Eski bir kayak merkezi olması ve gerçekten büyük bir alana sahip olması nedeniyle kışın çokça tercih edilen Palandöken’de kayak dışında; yamaç paraşütü, dağcılık, paintball gibi farklı aktiviteleri bulmanızda mümkün.

Biz aklımıza gelen Sömestr tatilinde tercih edebileceğiniz alternatifleri yazdık tabi bunları çoğaltmak mümkün. Sizin de aklınıza gelen tatil alternatifleri varsa yorum kısmından bize yazabilirsiniz. Şimdiden güzel bir sömestr tatili geçirmenizi dileriz.

Yazar Hakkında

hepsiblogger

Hepsi Blogger sayesinde artık tek tek blogger aramak yok. Artık Blogger severler olarak sizler takip ettiğiniz kişilerin neler yaptığına, nasıl bu işe başladıklarına, nasıl bu kadar popüler olduklarına, en popüler ve güncel yazılarına, kendileri hakkında videolarına Hepsi Blogger üzerinden ulaşabileceksiniz.
Hepsiblogger'da Blogunuzu Tanıtmak İsterseniz Tıklayınız

Blogger olmak mı yoksa Vlogger olmak mı havalı?Yazıyı Oku
+ +