Teknoloji

Güçlü Linkedin Profili Oluşturma Rehberi

Güçlü Linkedin Profili Oluşturma Rehberi sizin hem İyi bir Linkedin profilinizin olmasına hem de internetteki görünürlüğünüzün artmasını sağlayacaktır.

Ortak bir bağlantı aracılığıyla sizi ya da şirketinizi duyan fakat sizin hakkınızda bir bilgi sahibi olmayan birisi ya da görüşmeye gittiğiniz kişi ilk olarak Google gibi bir arama motorunda isminizi arayacaktır. Bu aramanın sonucunda gerçekten de konunuzda söylediğiniz gibi uzman olduğunuzu gördüğünde  (Güvenme faktörü) bu kişi sizinle görüşmek ve çalışmak için daha fazla istekli olacaktır.

LinkedIn Google’da yüksek bir otorite/güvenilirlik değerine sahip olduğundan profiller deki arama sonuçlarında sizin profiliniz üst sıralarda yer alacaktır.

Giderek daha fazla kişi birisiyle buluşmadan önce kişi hakkında bilgi almak için Linkedin’i kullanmaktadır. Bu da LinkedIn’in herhangi birisi üzerinde profesyonel anlamda bırakacağınız ilk intiba olduğu anlamına gelmektedir. Bu etkinin iyi olması için elinizden geleni yapmalısınız!

Linkedin profilinizin güncel ve aktif olması iş bağlantılarınızla iletişim halinde kalmanızı sağlayacaktır.

Linkedin Profilinizi Daha İyi Hale Getirmek İçin Yapabilecekleriniz Nelerdir

İlk olarak bahsetmemiz gereken eğer bir Linkedin hesabınız bulunmuyorsa en kısa süre içerisinde bir hesap oluşturmanızdır.

Bir Linkedin hesabına sahipseniz bir veya iki gün içerisinde Linkedin Profilinizde birkaç değişiklik yapacaksanız bu durumda yapılacak en iyi şey ağınız için güncellemeleri kapatmaktır.

Aksi takdirde, her “kaydet” tuşuna bastığınızda ağınızdaki kişiler uyarı alır ve bu da onların rahatsız olmasına neden olacaktır (bağlantılarınız bu durumda hatta sizden gelecek güncellemeleri kapatabilir, hatta daha da kötüsü, sizi bağlantılarından çıkartabilirler).

1- Profil Fotoğrafı 

Linkedin profesyonel odaklı bir web sitesi olduğundan, buna uygun bir fotoğraf kullanmak daha doğru olacaktır. Fotoğraf yüklemek zorunda olmasanız da, fotoğraf diğerlerinin sizi hatırlamasını ve tanımasını kolaylaştıracaktır. Yüzünüzü tanıdık olması toplantılarda da işe yarayacaktır. Profesyonel ve güncel bir fotoğrafınızı yükleyip bunu Profilinizi inceleyen herkese görünür kılarak insanların sizinle iletişim kurarken daha rahat olmalarını sağlarsınız.

2- İsim, Profesyonel Unvan ve Başlık

Eğer sizi tanıyan insanların sizi bulmasını istiyorsanız, takma isim kullanmak yerine iş hayatınızda kullandığınız isminizi kullanmalısınız.

Profesyonel unvan insanların sizinle ilgili gördüğü ilk sözcükler olduğundan, unvanınız büyük öneme sahiptir.

Başlıksa insanları profilinizi okumaya iter veya okumaktan soğutur (en azından sıradan gelir). Fotoğrafınızın hemen altında görünen başlık, hedef kitlenizin en çok ilgilendiği 120 karakterlik anahtar kelime veya kelime öbeklerinden oluşmalıdır. Mevcut iş unvanınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca anahtar becerilerinizi de bu başlıkta öne çıkarabilirsiniz.

3- Özet

Özetiniz kendinizi anlatmanız için bir başka fırsattır. İnsanlar profilinize tıkladıklarında resminizden başlığa, oradan da direkt özete inerler. İşiniz hakkında yetkinlik, yeteneklerinizi ve profilinizin optimize edildiği özellikleri burada sıralamanızda fayda var.

4- Konum

Linkedin’de aramaların birçoğu lokasyona göre yapılıyor. Eğer bu tür aramalarla diğer profesyonellerin size ulaşmasını istiyorsanız profilinizde gözüken konumun doğru ve güncel olduğundan emin olun.

5 İletişim Bilgileriniz

Kullanıcıların sizi Linkedin dışında da bulmasını ve iletişiminizi diğer kanallardan da yürütmek istiyorsanız e-posta adresinizi, telefon numaranızı ve aktif kullandığınız diğer sosyal ağ hesaplarınızı profilinizde paylaşın.

6- Eğitim Bilgileri ve Proje-Sertifika vb.

Eğitim bilgilerinizi profilinizde sergilemek sizin profesyonel yaşamınızda ki yetkinliklerinizi gösterdiği için en az deneyimleriniz kadar önemlidir. Yer aldığınız projeler ve aldığınız sertifikalarda aynı şekilde sizinle çalışmak isteyen insanları etkileyebilmenizde önemli bir role sahiptir.

7- Deneyim

Linkedin profiliniz bir anlamda online özgeçmişiniz. Bu nedenle bir bütünlüğü olmalı ve sizinle ilgili birçok detaya sahip olmalı. Özgeçmişinizdeki tüm deneyim ve yetenekler Linkedin profilinizde yer almalı.

Linkedin’a göre en az beş beceriye sahip kullanıcılar, mesleki becerilerini listelemeyen kullanıcılara göre 17 kat daha fazla profil görüntüsü alıyor.

8– Yetenek ve Onaylar

Müşterilerden, eski müşterilerden, patronlardan ve çalışanlardan elde edilen referanslar size inanılırlık kazandırır; kim olduğunuz ve nasıl çalıştığınız hakkında daha kapsamlı bir resim hazırlamaya yardımcı olur.

9- İlgi Alanlarınız

İlgi alanlarınızda sizin çalıştığınız ve profesyonel yaşamınızda yeniliklere ne kadar açık olduğunuz ve bu sektörle ne kadar ilgili olduğunuzu gösterebilmeniz için önemlidir.

10- Gruplara Katılın

İlgi alanlarınız ve sektörünüzle ilgili gruplara katılmaktan çekinmeyin. Bu gruplar sayesinde yeni bağlantılar elde edebileceğiniz gibi profilinizde gözüken gruplar yine sayfanızı inceleyen kişilerin sizi farketmesini sağlayacaktır.

Linkedin Profilinizi Düzenledikten  Sonra Yapılması Gerekenler:

1- Linkedin profilinizi güncel ve aktif tutun.

2- Çalıştığınız sektörle ilgili haberleri ve gelişmeleri bağlantılarınızla paylaşın.

3- Çalıştığınız şirketin yapmış olduğu paylaşımları beğenip, paylaşın. Böylece hem çalıştığınız şirketin bilinirliğini arttırmış hem de görüşmelere gideceğiniz kişi ve firmaların sizi fark etmelerini sağlamış olursunuz.

4- Görüşmeye gittikten sonra en kısa sürede görüştüğünüz kişi ile Linkedin üzerinden bağlantı kurun.

5- Linkedin platformunun asıl amaçlarından biri kişiler arasında profesyonel bağlantı oluşturmaktır. İletişime geçmek ya da kendinizi tanıtmak istediğiniz kişilere bağlantı daveti gönderin ancak bu bağlantı davetini kişiselleştirin.

Davetiye nasıl kişiselleştirilir:

Üyeleri bağlantı kurmaya davet ederken, kendinizi tanıtmak veya ilişkinizin kaynağını belirtmek için davetinize kişisel bir mesaj ekleyebilirsiniz.

Davetiyenize bir mesaj eklemek için:

  • Üyenin profilini ziyaret edin ve Bağlantı Kur’u tıklayın.
  • Bu kişiyi nereden tanıdığınızı gösteren uygun seçeneği seçin.
  • Metin alanına mesajınızı ekleyin.

Eğer alıcı mesajınızı yanıtlarsa, yanıt Linkedin gelen kutunuzda görünecektir.

Yazar Hakkında

hepsiblogger

Hepsi Blogger sayesinde artık tek tek blogger aramak yok. Artık Blogger severler olarak sizler takip ettiğiniz kişilerin neler yaptığına, nasıl bu işe başladıklarına, nasıl bu kadar popüler olduklarına, en popüler ve güncel yazılarına, kendileri hakkında videolarına Hepsi Blogger üzerinden ulaşabileceksiniz.
Hepsiblogger'da Blogunuzu Tanıtmak İsterseniz Tıklayınız

Blogger olmak mı yoksa Vlogger olmak mı havalı?Yazıyı Oku
+ +