Blog Teknoloji

Etkili Sosyal Medya İçerikleri Nasıl Olmalı?

Etkili Sosyal Medya İçerikleri

Etkili sosyal medya içerikleri yazmak ve bu içeriklerin etkileşim alması markalar için çok önemli bir konudur. Sosyal medya ve diğer dijital kanallar markalar için çok önemli pazarlama araçlarından biri de olsa, sosyal medya yönetimi markalar için zorlayıcı olabiliyor.

  • Zengin İçerik

Dijital dünya hızlı bir şekilde büyüdükçe, kaliteli içerik talebi de aynı oranda artış göstermektedir. Görsellerle zenginleştirilmiş içerikler sosyal medyada daha yüksek etkileşim sağlıyor. Örneğin, görsel eklenmiş bir Facebook gönderisi, normaline göre %53 daha fazla beğeni %104 ise daha fazla yorum alıyor. Görselli tweet’ler ise konya escort normaline göre %36 daha fazla tıklama, %41 daha fazla retweet ve %48 daha fazla favori almakta. [4]

Bu istatistikler başarılı bir içerik stratejisi için zengin görsellerin gerekli olduğunu vurguluyor.

  • Ne Paylaşmalıyım ?

Orijinal ve özgün içerik  her zaman dikkat çekici ve en değerli bir şeydir. Özgün içerikler takipçilerinizi önemsediğiniz anlamına gelir ve bu da size geri dönüş olarak katkı sağlar. Kitlenize sunduğunuz bu değerin yanı sıra, özgün içeriklerinizle markanızın belirli bir dilini oluşturma, markanızla ilgili bir algı yaratma ve marka etkileşimini arttırma şansına da erişebilirsiniz.

  • Paylaşımların Zamanı

İçeriklerinizin ve paylaşımlarınızın yüksek erişime ve trafiğe ulaşmasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli bir konu olan “doğru zamanda” paylaşım yapmaktır. Eğer rastgele paylaşımlar yaparsanız istediğiniz etkileşimleri sosyal medyadan alamayabilirsiniz.

Facebook için en doğru paylaşım saati, 09.00 ile 19.00 arasıdır. Saat 15.00’te paylaşılan gönderiler ise en yüksek erişim ve tıklanmayı alıyorlar. [1]

Instagram’da ise profilinizde bulunan istatistik sekmesinde profiliniz ve gönderileriniz hangi günlerde çok etkileşim aldıysa ona göre bir strateji oluşturmanız gerekebilir.

Twitter’da ise 17.00 retweet’lerin zirveye ulaştığı zaman dilimi olarak karşımıza çıkmakta. Saat 12.00–18.00 arası tıklanma oranları ise hayli yüksek. [2]

LinkedIn’de, sabah saat 07.00–08.00 ve akşam üzeri 17.00–18.00 arası paylaşım yapmak hayli etkili. Tıklama ve paylaşma oranlar ise salı günleri 10.00–11.00 arasında zirveye ulaşıyor.[3]

  • Hashtag Kullanın (#blogger)

Hashtag’ler erişimi arttırmak ve hedef kitlenin dikkatini çekmek için en etkili yoldur. Hashtag kullanımı, içeriklerinizi ulaşılabilir kılar ve markanızı hedef kitlenizle bağlar. Hashtag olarak kullanmak için markanızla ilişkilendirilebilecek özgün bir terim seçin. Bu terim yeni kampanyanızın adeta sloganı olabilecek nitelikte olsun.

Kaynak:
[1]Bufferap
[2]Bufferap
[3]wsidigitalwave
[4] kissmetrics&hubspot

Yazar Hakkında

hepsiblogger

Hepsi Blogger sayesinde artık tek tek blogger aramak yok. Artık Blogger severler olarak sizler takip ettiğiniz kişilerin neler yaptığına, nasıl bu işe başladıklarına, nasıl bu kadar popüler olduklarına, en popüler ve güncel yazılarına, kendileri hakkında videolarına Hepsi Blogger üzerinden ulaşabileceksiniz.
Hepsiblogger'da Blogunuzu Tanıtmak İsterseniz Tıklayınız

Blogger olmak mı yoksa Vlogger olmak mı havalı?Yazıyı Oku
+ +