Etkili Blog Yazısı İçin 8 İpucu; Günümüzde blog açmanın çok kolay olduğunu biliyoruz. Ücretsiz yazılımlar ve yönlendirmeler sayesinde bilgi sahibi olun ya da olmayın blogunuzu çok kolay bir şekilde açabiliyorsunuz. Blog açmanın ötesinde esas önemli olan blogunuz da yazıların insanların ilgisini çekmesi ve takiplerinin sürekli olmasıdır. Bunu sağlamanın en önemli noktası etkili blog yazılarına sahip olmanızdır. Bu yazımızda size Etkili Blog Yazısı İçin 8 İpucu hazırladık.

  • Hedef kitlenizi iyi tanımlayın.

Yazmaya başlarken hedef kitlenizi iyi tanımak yazacağınız yazıların konusunu belirlemekte ve ilgi alanlarını göz önünde bulmanızda size yardımcı olacaktır.  Başlangıçta hedef kitlenizi tanımanız zor olabilir. Yazılarınız çoğalmaya başladıktan sonra sizi takip eden insanlardan ve aldığınız geri dönüşlerden hedef kitlenize doğru hitap ettiğinizi ya da düşündüğünüzden farklı bir kitleye sahip olduğunuzu fark edebilirsiniz. Bu durumda hedef kitlenizi tekrar gözden geçirmenizi öneririz.

  • Etkili Bir Yazı Başlığı Belirleyin.

Yazı başlığı insanların dikkatini yazıya çekmek için en önemli noktadır. Yazınızı daha fazla okunur kılmak için etkili bir başlık belirlemeniz gerekir. İçeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun başlığınız etkili değilse istediğiniz okunurluğu sağlayamazsınız. Ancak etkili başlık yazarak insanları yazınıza çekmek isterken içeriğiniz ile alakası olmayan bir başlık atmak yapacağınız en büyük hatalardan biri olacaktır. Başlık yazarken dikkat etmeniz gereken bir diğer noktada başlığınızın çok uzun olmamasıdır. Uzun başlıklar SEO açısından yazınızın bulunurluğunu zorlaştıracaktır. Google arama sonuçlarındaki karakter sayısı ortalama 55-65 arasında olmalıdır ve SEO açısından başlığın H1 etiketi ile yazılması gerekmektedir.

  • Etkili Giriş Yazısı Yazın.

Etkili başlık ile okuyucu yazınıza çekmeyi başardınız ancak eğer giriş yazınız sıkıcı ya da başlığınız ile alakasız olursa okuyucuyu baştan kaybettiniz demektir. Giriş yazınızın etkili ve konu başlığınız ile alakalı olmasına dikkat etmenizi öneririz. Giriş yazınız tüm yazının özeti gibi olmalı ve yazı içeriği hakkında okuyucuya ön bilgi vermelidir.

  • Etkili Bir Görsel Seçin.

Etkili bir başlık ve giriş yazısı kadar etkili bir görsel seçimi de okuyucunun ilgisini çekmek için önemlidir. Görsel ile okuyucuyu yazınıza yönlendirebilirsiniz. Görselleri eklerken dikkat etmeniz gerekenlerden biri Google’ın (Google Botları) yazınızı tararken görselleri de tanıması için görsele başlık ve açıklama eklemeyi unutmamanızdır. Görseller mümkünse size ait görseller olmalıdır eğer size ait görselleriniz yoksa  görsel sitelerinden satın alabilirsiniz. Eğer başkasının görselini kullanacaksanız telif haklarına dikkat etmenizi öneririz.

  • Yazı İçi Yönlendirme Yapın.

Yazınızın içinde farklı sayfalara yönlendirme linki vererek okuyucuların yazıya daha hakim olmalarını ve farklı bilgiler elde etmelerini sağlayabilirsiniz. Bu yönlendirme SEO açısından da önemlidir ve SEO kalitesini arttırır. Ancak bunu da dozunda uygulamanızı tavsiye ederiz çünkü fazla link vermek okuyucunun ilgisinin dağılmasına neden olabilir.

  • Kopyala yapıştır yapmaktan kaçının.

Yazı yazmak ve her gün içerik üretmek kolay değildir. Yazınızı yazarken başkalarından ilham almanız normaldir ancak yazının tamamını alıp kopyala yapıştır yapmaktan kaçının. Yazınızı yazarken başka yazılardan alıntı yapabilirsiniz. Alıntı yaparsanız alıntı yaptığınız yerleri kaynak olarak göstermeyi unutmayın.

  • Yazınızı Samimi Bir Dille Yazın.

Yazınızda kullandığınız dil samimi olmalıdır. Samimi bir dille yazılan yazılar okuyucunuzu size daha çok yakınlaştırır ve sizi daha fazla takip etmelerini sağlar. Kendinizden yola çıkarak düşünürseniz samimi ve eğlenceli bir dille yazılmış yazıları okumak size de daha keyifli gelmez mi? Samimi ve eğlenceli bir dil kullanmak ayrıca yazının kolay okunur olmasını da sağlar.

  • Yazınızın Sonuna Paylaşım Butonu Ekleyin.

Yazı ile ilgili olmasa da yazının sonuna paylaşım butonu eklemeniz okuyucularınızın yazıyı beğenmeleri halinde paylaşımda bulunmalarına ya da yazı sonuna yorum bırakarak etkileşimde bulunmalarına neden olabilir.

Özetlemek gerekirse etkili yazı yazmak bir blog sitesi için en önemli konudur. Sitenizin iyi bir konuma ulaşması için ya da yazılarınızın kalitesini arttırmak için yukarıdaki önerileri dikkate almanızı öneririz. Umarız blogunuzun daha iyi bir hale gelmesi için bu önerilerimiz işinize yarar.

Bu başlıklar dışında sizin de aklınıza gelen başka başlıklar varsa yorum kısmından yazarak yazıya katkı sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

hepsiblogger

Hepsi Blogger sayesinde artık tek tek blogger aramak yok. Artık Blogger severler olarak sizler takip ettiğiniz kişilerin neler yaptığına, nasıl bu işe başladıklarına, nasıl bu kadar popüler olduklarına, en popüler ve güncel yazılarına, kendileri hakkında videolarına Hepsi Blogger üzerinden ulaşabileceksiniz.
Hepsiblogger'da Blogunuzu Tanıtmak İsterseniz Tıklayınız

Blogger olmak mı yoksa Vlogger olmak mı havalı?Yazıyı Oku
+ +