15 Mayıs 2015 ve sonrasında doğan bebekler için geçerli olmak üzere  “Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı” kapsamında çıkan kanunla doğum yardımı yada diğer adıyla çocuk teşvik parası verilmeye başlandı.
Doğum yardımı ilk bebekte 300 TL, ikinci bebekte 400 TL, üçüncü ve sonraki bebeklerde de 600 TL olarak belirlendi.

Doğum yardımının detayları ise şöyle;

Doğum yardımından yararlanabilmek için anne veya babanın Türk olması gerekmektedir.
Doğum yardımından yararlanmak isteyenler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurt dışındaki konsolosluklara başvurabilecek. Kamuda çalışanlar kurumlarına başvuracak.
Doğum yardımı annenin adına, bazı durumlarda bakanlık izni ile babanın adına anlaşmalı banka yada PTT’ye yatırılacak.
Bu yardım hiç bir şekilde kesintiye uğramayacak ve haczedilemeyecek.
Kamuda çalışıyorsanız yani memursanız ve iş sözleşmenizde doğum yardımı zaten var ise bu miktarın altında olanlar için aradaki fark ödenecek, eğer alacağınız yardım bu miktar ile aynı veya üzerinde ise bu yardımdan faydalanamazsınız.
15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğanlar bu yardımdan yararlanamazken bu tarihten önce doğan çocuklar sıralamaya dahil edilmektedir.

Ayrıca yardım miktarının sürekli aynı kalmayacağı ve ilerleyen zamanlarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı birlikte hareket ederek artışa gideceği belirtildi.

Yazar Hakkında

hepsiblogger

Hepsi Blogger sayesinde artık tek tek blogger aramak yok. Artık Blogger severler olarak sizler takip ettiğiniz kişilerin neler yaptığına, nasıl bu işe başladıklarına, nasıl bu kadar popüler olduklarına, en popüler ve güncel yazılarına, kendileri hakkında videolarına Hepsi Blogger üzerinden ulaşabileceksiniz.
Hepsiblogger'da Blogunuzu Tanıtmak İsterseniz Tıklayınız

Blogger olmak mı yoksa Vlogger olmak mı havalı?Yazıyı Oku
+ +