Seyahat

Doğu Ekspresi ile Unutulmaz Kars Yolculuğu

doğu ekspresi

Doğu Ekspresi ile Unutulmaz Kars Yolculuğu, Ankara’dan kalkan Kars’ta son bulan kompartımanlı bir tren seferidir. Doğuya doğru ilerlediğinden ve bir çok şehire uğradığından dolayı Doğu Ekspresi adını almıştır. Ucuz, yorulmadan ve üstelik güzel manzaraları, dağları dereleri doya doya seyrederek, sabah uyanırken gün ışığının camdan süzülerek seni uyandırdığı bir yolculuk, bir hikaye. Doğu Ekspresi, farklı farklı insanların hayatlarına şahit olmak, onların hikayelerini dinlemek, sohbet etmek, tanımaktır.

kars

kars

Yolculuk 24 saat sürer ama inanın bana sıkılmak bir yana dursun, vagonları doyasıya gezerken, kondüktörlerle, sizin gibi hayallerinin peşinden koşan seyahat severler ile sohbet ederek, hayatının deneyimlerinden birisini yaşadığın efsane güzel serüvendir.

Doğu Ekspresi ile Unutulmaz Kars Yolculuğu süresi 24 saat olarak bilinir, ancak kış aylarında hava koşulları nedeniyle 25-26 saat sürebilir.

2 bin kilometrelik bir demir yolu… Memleketin bir ucunu ötekine bağlıyor. Durakları Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars…Aslında bu hat 70 yıldır var. Ta 1949’dan beri!

doğu ekspresi

doğu ekspresi

Kars’a girdiğiniz de gezmek istediğiniz iki yer var birisi unutulan imparatorluk ani, diğeri de buzlarla kaplı Çıldır gölü.

Yüzyıllar boyunca birçok krallık ve imparatorluk tarafından yönetilen ve bir zamanlar bölgede önemli bir merkez olan Ani, bugün harabe bir hayalet şehir.

Ani’yi çevreleyen surları geçer geçmez sizi şehrin geniş bir alana yayılmış kalıntıları karşılıyor. Bu kalıntılar Bagratuni Ermenilerinden Bizanslılara, Selçuklulardan Gürcülere ve Osmanlılara kadar uzanan yüzlerce yıla ait.

doğu ekspresi

doğu ekspresi

Ve tabiki çıldır gölü; Kars’a 70 km mesafede yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta yer alan Çıldır Gölü’nün güney kıyıları Kars ili, batı – kuzey kıyıları Ardahan ili sınırlarında. Doğu Anadolu’daki en büyük ikinci göl olan Çıldır Gölü, kışın üzerinde yürüyüp, atlı kızaklar ile gezebileceğiniz bir buz kütlesine dönüşüyor. 120 kilometrekare büyüklüğündeki Çıldır Gölü, Türkiye’de kışları tamamen donan tek gölümüz imiş.

Yazı ve Fotoğraflar : Oyuncu Baba

Yazar Hakkında

hepsiblogger

Hepsi Blogger sayesinde artık tek tek blogger aramak yok. Artık Blogger severler olarak sizler takip ettiğiniz kişilerin neler yaptığına, nasıl bu işe başladıklarına, nasıl bu kadar popüler olduklarına, en popüler ve güncel yazılarına, kendileri hakkında videolarına Hepsi Blogger üzerinden ulaşabileceksiniz.
Hepsiblogger'da Blogunuzu Tanıtmak İsterseniz Tıklayınız

Blogger olmak mı yoksa Vlogger olmak mı havalı?Yazıyı Oku
+ +