Blog Teknoloji

Bloggerlar İçin SEO Önerileri

Bu yazımızda siz Bloggerlar İçin SEO Önerileri hazırladık. Her gün binlerce yeni blog açılıyor. Rekabetin sürekli arttığı bu blog dünyasında başarılı olabilmek ve diğer bloglar arasında eriyip gitmemek için bilmeniz ve uygulamanız gereken çok şey var.

Yeni bir blog açmayı; geniş bir kitleye ulaşabilmek, ek gelir elde edebilmek veya bir blogger olarak; reklamlardan gelir elde etmek, gelirlerinizi maksimize etmek, kurumsal kimliğinizi bir kenara bırakıp firmanızı takip eden kişilerle etkileşime geçmek gibi birçok sebepten dolayı istiyor olabilirsiniz. Blog açıp nasıl organik trafik elde edebileceğinizi veya hali hazırda ki blog’unuzun organik trafiğini arttırabilmenin yollarını arıyorsanız, hadi okumaya başlayın.

 • Kendi alan adınıza sahip olun.

Bir blog açmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken kendi alan adınıza (Domain) ve barındırma alanıza (hosting) sahip olmaktır.

 • İçeriğinizin blogunuza uygun ve özgün olmasına dikkat edin.

Google, site içeriğinizin üst sıralarda gösterilmeye uygun olup olmadığını kontrol etmek için botlar kullanır. Kullanılan bu otomatik algoritmalar sayesinde sitenizdeki link sistemleri, site trafiğiniz ve içeriğiniz gibi göstergeler taranarak  sitenizin arama sonuçlarındaki sıralaması belirlenmiş olur.

Google’ın amacı kullanıcılarının karşısına aramalarına uygun sonuçlar çıkarmaktır. Blog sitenize içerik oluştururken en çok dikkat etmeniz gereken şey içeriklerinizin sitenizi takip eden ve google aramaları ile sitenize ulaşan insanların ihtiyaçlarına hizmet eden kaliteli içerikler olmasıdır.

 • Yazı başlıklarınızı ve Meta açıklamalarınıza önem verin.

Yazı başlıklarınız ve meta açıklamalarınızın reklam dili ile yazılmış olması okuyucuların sitenize ulaştığı zaman dikkatlerini çeker ve onları yazınızı okumaya ve sitenizi ziyaret etmeye yönlendirir.

 • Sitenizin linkinin trafiği iyi olan başka sitelerde yer almasını sağlayın (Backlink).

Site trafiği sizden daha iyi olan ve içeriği sizin sitenize uygun olan başka siteler ile anlaşarak onların sitelerine backlink vermeniz  SEO çalışmalarınız açısından olumlu olacaktır. İçeriklerinizde diğer sayfalara veya diğer yazılara link vermenizi de öneririz.

 • SEO dostu bir site ara yüzüne sahip olduğunuzdan emin olun.

Sitenizin “SEO Dostu” olması için neler yapmanız gerektiğine biraz bakalım isterseniz;

 • Sitenizin temasının mobil cihazlara uyumlu olmasına dikkat edin.
 • Site temanızın hızlı açılan bir tema olmasına dikkat edin.
 • Büyük boyutlu görseller kullanmayın.
 • Sitenizin doğru kodlanmış olduğundan emin olun.
 • Blog sayfanız için Sosyal Medya hesapları oluşturun.

Blog sayfanız için sosyal medya hesapları oluşturun ve blogunuzda ki içerikleri sosyal medya hesaplarınız üzerinden de paylaşın ve sizi takip eden kişiler ile etkileşim halinde olun. Takipçilerinizi web sitenize yönlendirin.

 • Sitenize SEO eklentisi yükleyin.

Sitenize SEO eklentisi yükleyerek SEO çalışmalarınıza olumlu yönde katkı sağlarsınız.

 • SEO yeniliklerini takip edin.

SEO konusunda yenilikleri takip ederek blogunuz da bu doğrultuda iyileştirmeler yaparsanız sitenizi daha üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Bu yazımızda blogunuzun organik olarak daha üst sıralarda yer alması için yapmanız gereken SEO önerilerinin bazılarını sizin için derlemeye çalıştık. Eğer sizin de Bloggerlar için SEO önerileri konusunda fikirleriniz varsa yorum kısmından yazarak yazıya katkı sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

hepsiblogger

Hepsi Blogger sayesinde artık tek tek blogger aramak yok. Artık Blogger severler olarak sizler takip ettiğiniz kişilerin neler yaptığına, nasıl bu işe başladıklarına, nasıl bu kadar popüler olduklarına, en popüler ve güncel yazılarına, kendileri hakkında videolarına Hepsi Blogger üzerinden ulaşabileceksiniz.
Hepsiblogger'da Blogunuzu Tanıtmak İsterseniz Tıklayınız

Blogger olmak mı yoksa Vlogger olmak mı havalı?Yazıyı Oku
+ +