Blog Yazarak Para Kazanma; Daha önceki yazılarımızda Blog Nasıl Açılır? : Blog Açma Rehberi, Blog Konusu Nasıl Bulunur? gibi birçok konuya değinmiştik. Bu yazımızda ise Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır? sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

Öncelikle blog açmaya karar verdin hatta açtın diyelim ( Açmadıysan seni Blog Nasıl Açılır? : Blog Açma Rehberi sayfamıza davet ediyoruz) Hangi konuda blog yazacağına da karar verdin (Karar vermediysen seni Blog Konusu Nasıl Bulunur? sayfasına davet ediyoruz) artık sıra geldi blog yazarak ne yapmak istediğine karar vermeye…

Öncelikle keyif aldığın için, içini dökmek istediğin için, bildiklerini başkalarına anlatmak istediğin için blog yazmaya karar vermiş olabilirsin. Eğer nedenlerin sadece bunlarsa blog yazmak keyifli ve doğru olabilir. Zaten hali hazırda bir işin vardır ve hobi olsun, paylaşım olsun diye blog yazmaya başlayabilirsin. Ama seni blog yazmanın başka bir güzel tarafıyla daha tanıştırmak isteriz. Hem keyif aldığın bir iş yapmaya hem de bundan para kazanmaya başlamaya ne dersin?

Birçok insana bu fikrini söylediğinde alacağın cevap tahmin edeceğin üzere “Hayal kurduğun ve bunun çok da gerçekçi olmadığı” olacaktır. Bizce biraz uçuk gibi görünse de emek harcanarak ulaşılamayacak bir hayal değil. Bunu gerçekleştirmiş ve bloğundan para kazanarak hayatını idame ettirmeye başlamış hatta bu nedenle işinden ayrılmış insanlar var ve emin ol sayıları da az değil. Düşünsene hem zaman kısıtlaman olmayacak (5 gün işe gitmek gibi) hem de yaptığın işten keyif alıyor olacaksın.

Tabi bu iş söylenildiği kadar kolay mı dersen tabi ki değil ama imkansız da değil.

Blog yazarak para kazanabileceğinizi yukarıda belirtmiştik. Şimdi gelelim bunu nasıl başaracağınıza…

Öncelikle söylemeliyiz ki blog sitenizi açtığınız anda hemen para kazanmaya başlamayacaksınız. Blog sitesi açtıktan sonra 1 ayda da para kazanmaya başlayabilirsiniz, 1 yılda da para kazanmaya başlayabilirsiniz. Biraz sebat etmek, azimli olmak, araştırma yapmak ve zaman harcamak ilk yapmanız gerekenler. Bu özellikler bende var diyorsanız o zaman para kazanma yöntemlerini aşağıda sıraladık, size uygun olanları seçerek denemeye başlayabilirsiniz.

  • Google Adsense Reklamları ile Para Kazanmak

Blog yazarlarının en çok para kazanmak yöntemlerinden biridir. Google Adsense tıklama ve gösterim başına para ödemektedir. Google Adsense reklamları ile ayda 500 TL ‘de kazanabilirsiniz, 5.000 TL’de kazanabilirsiniz. Bu bloğunuza göre değişkenlik göstermektedir.

Google Adsense Reklamları için siteniz wordpress ya da blogger alt yapısına sahipse Google Adsense‘e başvuru yapabilirsiniz. Eğer başvurunuz kabul edilirse, reklam kodlarını bloğunuzun uygun yerlerine ekleyerek para kazanmaya başlayabilirsiniz. Reklamlarınıza tıklama oldukça tıklama başına veya gösterim başına para kazanmaya başlarsınız.

Google Adsense ile kazanacağınız para miktarı bloğunuzun türüne göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca en önemli noktayı atlamayalım eğer WordPress.com üzerinden ücretsiz bir bloğa sahipseniz Google Adsense reklamlarını kullanamazsınız.

Tıklama ve gösterim başına reklamlar ile para kazandıran başka firmalarda bulunmaktadır ama Google Adsense ‘ten daha az miktarlarda para kazanacağınızı önceden bilmenizde fayda var.

  • Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) İle Para Kazanmak

Ürün veya içeriğin tüketilmesi ya da satışını arttırma yöntemi yoluyla prim sisteminde para kazanmaktır. Biraz zor bir para kazanma yöntemidir. Sitenizin içeriğine uygun olan ürünleri seçmenizi tavsiye ederiz.

  • İçerik Pazarlama (Content Marketing) İle Para Kazanmak

Markaların en çok kullandığı ve eğer takipçi kitleniz fazla ise ( Fenomen niteliğinde olanlar) ciddi miktarda paralar kazanabileceğiniz bir yöntemdir. Sistem, markaların içeriklerini yazı olarak paylaşmanız ya da video, resim olarak yayınlamanız üzerine markaların hedef kitleye ulaşmasını sağlamanız üzerine kuruludur.

  • Reklam Alanı (Banner) Satma ya da Kiralama Yöntemi İle Para Kazanmak

Adından anlaşılacağı üzere reklam verenlere sitenizdeki reklam alanlarını kiralama ya da satma ile reklam verenden para kazanma yöntemidir. Reklama tıklama yapılarak ilgili reklam verenin sitesine kişileri yönlendirirsiniz. Reklamlar süreli olarak ( 1 ay, 3 ay vb) yayında kalır ve sizde bu süre için reklam verenden para kazanırsınız.

  • Tanıtım Yazısı (Advertorial İçerikler) – Backlink İle Para Kazanmak

Siteler tarafından en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Backlink çalışması Arama Motorları Optimizasyonu (SEO) için yapılmaktadır. Blogunuzda yayınladığınız bir yazının içinde başka siteye link vererek o siteye tıklanma oranını arttırabilirsiniz ya da tıklanmasa bile o siteye referans olmuş olursunuz ve arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlarsınız. Tanıtım yazısı yayınlayarak da bu yöntemi kullanabilirsiniz.

  • Makale Yazarlığı ile Para Kazanmak

Kaliteli yazılarınız varsa ve bloğunuz yazılarınız ile farkını belli ediyorsa, kendi siteleri için yazı yazamayan, vakti olmayan ya da kaliteli yazılar yazacak kişi arayan firmalar size ulaşıp, makale yazmanızı isteyebilirler. Yazacağınız makalenin ücreti; kelime sayısı, konusu, sizin tecrübeniz vb. nedenlere göre değişkenlik göstermektedir. Misafir yazarlık ya da ücretli yazarlık yöntemi ile başka blog sitelerinde de yazılar yayınlayabilirsiniz. Blog sitenizi yeni açtığınız zaman kendiniz tanıtmak ve okuyucu kitlenizi arttırmak için bu yöntemi kullanmanızı tavsiye ederiz.

  • Blog Mentörlüğü (Kişisel Yetenek ) İle Para Kazanmak

Uzman olduğunuz alanda kendinizi göstereceğiniz bir siteye sahipseniz bu alanla ilgili insanlar sizlere ulaşabilirler ve bu yol ile para kazanabilirsiniz. Örneğin; Bir web tasarımcısı olduğunuz düşünelim ve bu konu ile ilgili bir bloğunuz var. Kendine web sitesi yaptırmak isteyen kişi size ulaşıp, bu konuda destek alabilir ve kendine site yaptırmak için sizinle anlaşabilir.

  • Çekiliş ya da Promosyon Yolu İle Para Kazanmak

Bir firmanın ürününü çekiliş için kullanarak o ürünün tanıtımını yapabilirsiniz. Bu tanıtım karşılığında o ürünü alabilir ya da bu tanıtımdan ücret talep edebilirsiniz. Bu yöntem ile hem takipçilerinize hem de size kazanç sağlamış olursunuz.

  • Blogun Kendini Satma Yöntemi İle Para Kazanmak

Blogunuz okuyucu kitlesi olan ve kaliteli bir blogsa, bloğunuzu satarak da para kazanabilirsiniz. Blogdan para kazanma yöntemlerinde çok tercih edilen bir yöntem değildir ama aklınızda bu yöntemde bulunsun diye değinmeden geçmek istemedik.

Yazımızı sonlandırırken öncelikle tavsiyemiz sadece para kazanmak için blog yazarlığına başlamamanızdır. Yazı yazmayı seviyorsanız ve bu sizin için çok keyifli bir aktiviteyse zaten zaman geçtikçe ister istemez bloğunuzdan para kazanmaya başlayacaksınız. Siz kaliteli ve güzel bir blog sahibi olmak için elinizden geleni yapın gerisi kendiliğinden gelecektir. Ve size de bunun keyfini çıkarmak kalacaktır.

Yukarıda blog yazarak nasıl para kazanacağınıza dair birkaç yöntem sıraladık umarız sizin için faydalı bir içerik olmuştur. Sizin de aklınıza gelen başka yöntemler varsa yorum kısmından yazarak yazıya katkı sağlayabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

hepsiblogger

Hepsi Blogger sayesinde artık tek tek blogger aramak yok. Artık Blogger severler olarak sizler takip ettiğiniz kişilerin neler yaptığına, nasıl bu işe başladıklarına, nasıl bu kadar popüler olduklarına, en popüler ve güncel yazılarına, kendileri hakkında videolarına Hepsi Blogger üzerinden ulaşabileceksiniz.
Hepsiblogger'da Blogunuzu Tanıtmak İsterseniz Tıklayınız

2 Yorum

Blogger olmak mı yoksa Vlogger olmak mı havalı?Yazıyı Oku
+ +