Blog nasıl açılır hakkında bir bilgim yok, blog açıp yazı yazmak istiyorum diyenler, bu rehberi sizin için hazırladık…

Blog açmak çok zor, ben hiç anlamam, bende blogger olmak istiyorum, ek gelir olarak blog sayfamdan para kazanmak istiyorum diye düşünüyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere nasıl blog açılır adım adım anlatacağız.

Blog nasıl açılır işlemi aslında sadece 1 saatinizi alacak kadar kolay bir işlemdir ve siz de isterseniz bir blog sahibi olabilirsiniz.

Öncelikle bir blog sahibi olmanızın size ne yararı olabilir buna bakalım;

Blog yazarı olmak: Blog yazarı olduktan sonra insanlar tarafından takip edilirsiniz, etkinliklere çağrılıp konuşmacı olursunuz, sponsorluk anlaşmaları imzalayıp kendinize ve çevrenize fayda sağlarsınız.

Blog sitesinden para kazanmak- Ek gelir sağlamak: Normal bir işiniz var ama size artık kazandığınız para yeterli gelmiyor yada artık işinizden ayrılmak istiyorsunuz ancak başka bir gelir kaynağınızın olması gerekli. Blog açtığınızda bir süre sonra siteniz trafik aldığında veya sitenize reklam aldığınızda ek gelir kazanabilirsiniz. İnanması zor geliyor olabilir ama şuanda sadece blogger olarak başka bir gelir kaynağı olmadan hayatını sürdürebilen insanlar var. Siz neden bu insanlardan biri olmayasınız ki 🙂

Yazı yazmak: Çoğu insan konuşmaktan çok yazı yazmayı sever, eğer sizde bu tür bir insansanız yada benim derdim para değil anlatacak çok şeyim var diyorsanız ; işte size fırsat, istediğiniz konu hakkında yazı yazabilirsiniz. Keyfinize kalmış.

Blog nasıl açılır: Blog açma rehberi

Blog nasıl açılır: Blog açma rehberi

3 Adımda Blog Kurma – Blog Nasıl Açılır

  1. Blog konusu ve Altyapı Seçimi
  2. Alan Adı(domain) ve Hosting Satın Alma
  3. WordPress Kurulumu

1- Blog Konusu ve Alt Yapı Seçimi
Öncelikle blog konusu seçimi yaparken kendinizden yola çıkın çünkü bu blog sitesini siz yöneteceksiniz. Yetenekleriniz, en çok sevdiğiniz şeyler veya hobileriniz üzerinden düşünerek bir blog kurabilirsiniz.

Unutmayın ki sevmediğiniz bir alanda yazı yazmak ya da araştırma yapmak içinizden gelmez ve bir süre sonra devam etmek istemezsiniz.

Yakın çevrenizden edindiğiniz görüşlere göre şuan en popüler olan konular üzerinden de bir blog kurabilirsiniz.

Blog kurarken alt yapı seçimi olarak internet dünyasında 3 seçenek vardır.

  1. blogger
  2. wordpress.com
  3. wordpress.org

Blogger ve wordpress.com üzerinden ücretsiz olarak blog kurmak oldukça basit ama ikisinin de dezavantajları blog adresinizin subdomain (örneğin: blogadınız.blogger.com)  halinde yayına alınmasıdır. Bu şekilde bir blog kurarsanız Google Adsense reklamı aldığınızda %99 ihtimalle reklamınız onaylanmayacaktır ve emekleriniz boşa gidecektir.

Ben profesyonel bir blog kurmak istiyorum diyorsanız dünyadaki web sitelerin %50’nin üzerinde kişinin kullandığı bir blog alt yapısı olan wordpress.org kullanmalısınız. WordPress’in kullanımı oldukça basit ve hiç bir kod bilgisi gerektirmez.

Gelelim bir blog kurmanın maliyetine; aslında blog kurmak çokta pahalı bir işlem değildir. Yıllık ödeyeceğiniz maksimum ücret 150TL – 200TL arasında değişiklik gösterebilir. Her şeyi kafanızda düşündünüz, Blog konusu ve kullanacağınız blog alt yapısına kadar her şey hazır fakat Wordpress’i kullanmasını hiç bilmiyorum diyorsanız, internette WordPress’in kullanımını anlatan bir çok videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz. WordPress’in kullanımı Microsoft Word veya Excel kullanmak kadar kolaydır.

2- Alan Adı(domain) ve Hosting Satın Alma

* Domain Nedir? : Domain sitenizin ismidir, yani hepsiblogger.com gibi. Domain adresi satın almanın da yaklaşık olarak yıllık 8-9$’lık bir ücreti var.

* Hosting Nedir? : Hosting blogunuzun dosyalarının tutulduğu 7 gün 24 saat açık kalan bilgisayarlardır. Hosting domaine göre biraz daha pahalıdır. Bu ücret ise hostingi satın aldığınız firmaya ve hosting özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir.

3- WordPress Kurulumu

Domain ve Hostinginizi satın aldınız elinize bir takım şifreler geldi. Bu bilgiler ile wordpress kurulumuna başlayabilirsiniz.

Öncelikle wordpress.org‘a girerek wordpress alt yapı dosyasını bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Bu dosyayı indirdikten sonra hostinginize bağlanmanız ve indirdiğiniz dosyayı oraya yüklemeniz gerekiyor.

Hosting bağlantısı için Filezilla programını bilgisayarınıza indirerek kurulumunu yapın. Hosting firmasından gelen FTP Bilgileri adı altındaki bilgilerinizi Filezilla programına girerek bağlantıyı oluşturun.

WordPress.org’dan indirdiğiniz zip dosyasını arşivden çıkartın ve Filezilla’ya sürükleyip bırakın. Yükleme başlayacaktır.

Daha sonra satın aldığınız domain adresine tarayıcıdan girin. Karşınıza WordPress kurulum ekranı çıkacaktır. Buradaki bilgileri doldurduktan sonra artık blogunuz kullanmaya hazır. Bundan sonrası tamamen sizin yazılarınıza kalmış.

Diğer başlıklar:
1. Blog Konusu Nasıl Bulunur: Blog Konusu Önerileri
2. İyi Bir Blogger Olmak İçin 10 İpucu

Yazar Hakkında

hepsiblogger

Hepsi Blogger sayesinde artık tek tek blogger aramak yok. Artık Blogger severler olarak sizler takip ettiğiniz kişilerin neler yaptığına, nasıl bu işe başladıklarına, nasıl bu kadar popüler olduklarına, en popüler ve güncel yazılarına, kendileri hakkında videolarına Hepsi Blogger üzerinden ulaşabileceksiniz.
Hepsiblogger'da Blogunuzu Tanıtmak İsterseniz Tıklayınız

Blogger olmak mı yoksa Vlogger olmak mı havalı?Yazıyı Oku
+ +