Bu yazımızda blog için sosyal medya önemi nedir? Ve sosyal medya da blogunuz için neler yapabilirsiniz? Biraz bakalım istedik.

Blogunuz için Sosyal medya stratejisi oluşturmakla hem içeriğinizi hem markanızı sosyal medya ile desteklemiş ve daha fazla kitleye ulaşmış olacaksınız.

Şimdi maddeler halinde sosyal medya stratejinizde önemli olan konulara bakalım:

  • Blog için sosyal medya stratejisi oluşturmaya başlarken ilk yapmanız gereken şey sosyal medya ile ulaşmak istediğiniz hedefinizi belirlemek ve bu hedefe uygun sosyal ağı seçmektir.

Dilerseniz sosyal ağların birkaçını kısaca özetleyelim;

Facebook: Blogunuzun reklamı için en çok ve yararlı olarak kullanabileceğiniz platformdur. Facebook reklam modelleri blogunuzun tanıtımını ve daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilir. Paylaşımlar yapabilirsiniz. Paylaşımlarınızda göze hitap eden görseller kullanmalısınız ve bunu metinler ile desteklemeniz faydalı olacaktır.

Instagram: Ağırlıklı olarak fotoğraf paylaşımı yapılan bir platformdur. Bloğunuzda kullandığınız bir görseli Metin ve tercihe göre logo ekleyerek paylaşabilirsiniz. Günümüzde bir çok bloggerin ınstagram kullandığını düşünürsek kendilerine ulaşmanız, etkileşime geçmeniz ve kendi bloğunuzun tanıtımını sağlamanız açısından etkili bir yol olacaktır. Diğer bloggerları takip etmeyi ve paylaşımınızda hashtag kullanmayı unutmayın.

Twitter:  Diğer platformlara göre daha hızlı değişebilen, daha çabuk tüketilen bir platformdur. Blog postlarınızı paylaşabilirsiniz. Twitter’dan gündemi takip edebilir, popüler olan konuların (trending topic’lerin) neler olduğuna bakarak fikir alabilirsiniz.

Pinterest: Moda, yaşam gibi konulardan oluşan bir bloga sahipseniz bu platform sizin için ideal olabilir. Görsel ağırlıklı olması nedeniyle fikir alabilir, diğer sitelerin paylaşımlarını takip edebilirsiniz.

Youtube: Video paylaşımı yapılan bu platformu kullanarak blogunuz için çektiğiniz videoları paylaşabilir ve  daha fazla kişi ile etkileşime geçmenizi sağlayabilirsiniz. Mesela seyahat veya hobi bloguna sahipseniz çektiğiniz videoları buradan paylaşmanız blogunuzun kalitesini arttırmak için iyi bir yöntem olabilir.

Önemli olan sosyal medya platformlarının hepsinde yer almak değil, sosyal medya platformunun sizin siteniz için en uygun platform olması ve bu platformu aktif olarak kullanmanızdır.

  • Bir başka önemli konu ise oluşturduğunuz sosyal medya profilinizde kendinizi ve yaptıklarınızı doğru bir şekilde anlatmanızdır.
  • Blogunuzun sosyal medya profiline link yerleştirmenizde insanların sosyal medya’dan sitenize ulaşması için önemlidir.
  • Ayrıca sosyal medyadaki gelişmeleri, yeni uygulamaları takip edin. Blogunuz için yeni bir platform var mı? Kullandığınız platformda geliştirmeler neler? vb.

Kısaca özetlemek gerekirse sosyal medya günümüzde önemli olduğu kadar, blogunuz içinde vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Bu önemli konuyu atlamamanız blogunuzun gelişmesi ve daha fazla insana ulaşması için gereklidir.

Blog için sosyal medya‘nın önemi dışında blogunuzu daha çok geliştirmek için daha önceki yazılarımızda da iyi bir blogger olmak için 10 ipucu ve blog yazarak para kazanma gibi birçok konuya değindik incelemenizi tavsiye ederiz.

Yukarıda saydığımız Blog İçin Sosyal Medya  konusuna birçok madde ekleyebiliriz. Sizin de aklınıza gelen Blog İçin Sosyal Medya önerileriniz varsa yorum kısmından yazarak yazıya katkı sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

hepsiblogger

Hepsi Blogger sayesinde artık tek tek blogger aramak yok. Artık Blogger severler olarak sizler takip ettiğiniz kişilerin neler yaptığına, nasıl bu işe başladıklarına, nasıl bu kadar popüler olduklarına, en popüler ve güncel yazılarına, kendileri hakkında videolarına Hepsi Blogger üzerinden ulaşabileceksiniz.
Hepsiblogger'da Blogunuzu Tanıtmak İsterseniz Tıklayınız

Blogger olmak mı yoksa Vlogger olmak mı havalı?Yazıyı Oku
+ +